Fotowoltaika

Fotowoltaika składa się z modułów fotowoltaicznych i inwertera. Panel fotowoltaiczny zbudowany jest z połączonych szeregowo oraz umieszczonych w obudowie ogniw. Dzięki pracy inwertera prąd stały przekształcany jest na prąd zmienny.

Energia wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną jest zależna od jej wielkości. Warto pamiętać, że latem panele wytwarzają o wiele więcej energii elektrycznej niż zimą. Nadmiar energii zamieniany jest na wartość pieniężną. Podczas zimy możemy odebrać sobie tę nadwyżkę prądu.

Fotowoltaika jest procesem produkcji energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Dzięki zainstalowaniu go na własnym dachu możemy liczyć, w przeciągu kilku lat, na ograniczenie opłat za prąd. Panele monokrystaliczne oraz polikrystaliczne będą najlepszym rozwiązaniem na dachach domów lub ogródkach. Te drugie są zdecydowanie tańsze, lecz największą ilość energii uzyskują monokrystaliczne.

Średnia wielkość instalacji fotowoltaicznej ma moc 4 kWp. Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem umiejscowienia w niezacienionym obszarze w kierunku południa. Roczna produkcja energii wyniesie około 4000 kWh. Jest to 80% rocznego zapotrzebowania na energię w przeciętnym gospodarstwie domowym.